- Եթե Աշոտի մտապահած թվին ավելացնենք 2 և ստացված գումարը փոքրացնենք 3 անգամ, ապա կստանանք 34։ Գտե՛ք Աշոտի մտապահված թիվը։
Լուծում՝34.3=102 102-2=100
Պատասխան՝100։
2.Աննայի մտապահած թվի եռապատիկից, եթե հանեք 5-ի քառապատիկը, ապա կստանաք 40։ Գտե՛ք Աննայի մտապահված թիվը։
Լուծում՝5.4=20 40+20=60 60։3=20
Պատասխան՝20։
- Եթե Գայանեի մտապահած թվից հանենք ամենափոքր զույգ երկնիշ թիվը, արդյունքը հնգապատկենք, ապա կստացվի 125։ Գտե՛ք Գայանեի մտապահված թիվը։
Լուծում՝125։5=25 25+10=35
Պատասխան՝35։
- Եթե Արամի մտապահած թվին ավելացնենք 127 և ստացված գումարից հանենք 89, ապա կստանանք 111։ Գտե՛ք Արամի մտապահված թիվը։
Լուծում՝111+89=200 200-127=73
Պատասխան՝73։
- Եթե Նարեի մտապահած թիվը բազմապատկենք 3-ով ու ստացված արտադրյալին գումարենք 83, ապա կստացվի 419։ Գտե՛ք Նարեի մտապահված թիվը։
Լուծում՝419-83=336 336:3=112
Պատասխան՝112։
- Եթե Նարեկի մտապահած թվի կրկնապատիկից հանենք 14 և արդյունքը բաժանենք 5-ի, կստանանք 60։ Ո՞ր թիվն է մտապահել Նարեկը։
Լուծում՝60.5=300 300+14=314 314։2=157
Պատասխան՝157։
- Ո՞ր թիվն է մտապահել Սոնան, եթե նրա մտապահած թիվը կրկնապատկենք, արդյունքը փոքրացնենք 10-ով, կստանանք 200։
Լուծում՝200+10=210 210:2=105
Պատասխան՝105։
Եթե Դավիթի մտապահած թիվը բազմապատկենք 4-ով և արդյունքից հանենք 20, կստանանք 2020։ Ո՞ր թիվն է մտապահել Դավիթը։
Լուծում՝2020+20=2040 2040։4=510
- Եթե Մհերի Դավիթի մտապահած թիվը քառապատկենք ու արդյունքից հանենք ամենափոքր երկնիշ թվի եռապատիկը, ապա կստանանք 50։ Գտե՛ք Մհերի մտապահված թիվը։
Լուծում՝50+30=80 80։4=20
Պատասխան՝20։
- Եթե Էվայի մտապահած թվի կրկնապատիկից հանենք 5, արդյունքը բաժանենք 5-ի, ապա կստանանք 11։ Ո՞ր թիվն է մտապահել Էվան։
Լուծում՝11.5=55 55+5=60 60։2=30
Պատասխան՝30։
- Ո՞ր թիվն է մտապահել Սուսաննան, եթե նրա մտապահած թիվը հնգապատկենք, արդյունքը փոքրացնենք 10 անգամ, ապա կստանանք 15։
Լուծում՝15.10=150 150։5=30
Պատասխան՝30։
- Եթե Արամի մտապահած թիվը բազմապատկենք 7-ով և արդյունքից հանենք 20, ապա կստանանք 260։ Ո՞ր թիվն է մտապահել Արամը։
Լուծում՝260+20=280 280:7=40
Պատասխան՝40։
Ո՞ր թիվն է մտապահել Մանեն,եթե նրա մտապահած թիվը կրկնապատկենք,արդյունքը փոքրացնենք 3 անգամ և մեծացնենք 50-ով,ապա կստանանք 110։
Լուծում՝110-50=60 60.3=180 180:2=90
Պատասխան՝90։
Եթե Աշոտի մտապահած թիվը մեծացնենք 100 անգամ և արդյունքը փոքրացնենք 2 անգամ,ապա կստանանք 500։Ի՞նչ թիվ է մտապահել Աշոտը։
Լուծում՝500․2=1000 1000։100=10
Պատասխան՝10։
Եթե Լուսինեի մտապահած թիվը մեծացնենք 2 անգամ և արդյունքը փոքրացնենք ամենափոքր երկնիշ թվով,ապա կստանանք 90։Ի՞նչ թիվ է մտապահել Լուսինեն։
Լուծում՝90+10=100 100։2=50
Պատասխան՝50։
- Արսենի կառուցած աշտարակում քանի՞ խորանարդիկ կա, եթե հաշվի առնենք, որ կան խորանարդիկներ որոնք չեն երևում (տե’ս նկարը):
Պատասխան՝11 խորանարդիկ։
2. Արմենի սլաքավոր ժամացույցը ցույց է տալիս և՛ օրը, և՛ ժամը։ Փետրվարի 1-ին
ժամը առավոտյան 9։00-ին Արմենը ժամացույցի րոպեի սլաքը պտտում է ժամսլաքի
հակառակ ուղղությամբ ճիշտ 30 պտույտ։ Ի՞նչ ամսաթիվ և ժամ ցույց կտա ժամացույցը։
Լուծում՝30։2=15
Պատասխան՝Հունվարի 16-ի 9։00։
3. Հետևյալ թվերից ո՞րը չի կարող լինել երկու հաջորդական թվերի արտադրյալի
վերջին թվանշան` 4, 0, 6, 2:
Լուծում՝1.2=2 2.3=6 4.5=20
Պատասխան՝4։
4. Քանի՞ եռանիշ թիվ կա, որոնց մեջտեղի թվանշանը 0 է։
Լուծում՝9.10=90
Պատասխան՝90։
5. Մեքենան 3 րոպեում անցնում է 3 կմ։ Որքա՞ն հեռավորություն կանցնի մեքենան 2
ժամ 45 րոպեում։
Լուծում՝3։3=1 2 ժ 45 ր=120+45=165 ր 165.1=165
Պատասխան՝165 կմ։
6. Հաշվել 144 − 108 ∶ (17 − 11) ∙ 3 արտահայտության արժեք:
17-11=6 108։6=18 18.3=54 144-54=90
7.
Կարենը լուցկու հատիկներով գրեց` 7+4-4=0 (տե’ս նկարը), այնուհետև մեկ լուցկու հատիկ տեղափոխելով ստացավ ճիշտ հավասարություն: Նշիր այդ հավասարությունը:
9. Վաճառողը ապրանքը գնեց 7 դրամով և վաճառեց 8 դրամով, այնուհետև զղջաց և հետ գնեց այն 9 դրամով ու վաճառեց 10 դրամով։ Որքա՞ն կազմեց նրա շահույթը։
Պատասխան՝1 դրամ։
1. Գրապահարանում գիտնականը պահում է երկու գիրք։ Առաջին գրքում կա 230 էջ, իսկ երկրորդում՝ 325։ Քանի՞ էջ կա առաջին գրքի առաջին էջի ու երկրորդ գրքի վերջին էջի միջև։
Լուծում՝325+230=555 555-1-1=553
Պատասխան՝553 էջ։
2. Ծառուղում կա 16 ծառ: Երկրորդից սկսած յուրաքանչյուր հաջորդ ծառ նախորդից հեռու է 5 մետր: Առաջին ծառը գտնվում է անմիջապես ջրհորի կողքին: Ամենաքիչը քանի՞ մետր պետք է անցնել ծառերը ջրելու համար, եթե ջրելու ընթացքում օգտագործվում է մեկ դույլ, իսկ մեկ դույլով ջրվում է երկու ծառ:
Պատասխան՝480 մետր։
3.