Վարժ․403
Կատարել գումարում և արդյունքը ստուգել հանումով։
ա)3245+125=3370
3370-125=3245
Բ
3526+514=4040
4040-514=3526
Վարժ․404
Կատարել հանում և արդյունքը ստուգել գումարումով։
ա)6153-523=5630
5630+523=6153
Բ
2453-216=2237
2237+216=2453
Վարժ․405
Կատարել բազմապատկում և արդյունքը ստուգել բաժանումով։
ա)1560.6=9360
9360:6=1560
Բ
4200.50=210000
210000:50=4200
Վարժ․406
Կատարել բաժանում և արդյունքը ստուգել բազմապատկումով։
Ա
21500։50=430
430.50=21500
Բ
12420:30=414
414.30=12420
Վարժ․408
Կատարել բազմապատկումը և արդյունքը ստուգել բաժանումով։
ա)756․3=2268
756+756+756=2268
2.819=1638
819+819=1638
բ)
2.448=896
448+448=896
312.3=936
312+312+312=936
Վարժ․409
Գտնել անհայտ բաղադրիչը։
ա)
25808:8=3226
18=2160:120
Բ
1736։124=14
1220=244:5
Վարժ․410
Գտնել անհայտ բաղադիրչը։
ա)24.66=1584
21420=306.70
բ)
55.30=1650
2640=80.33
Վարժ․411
Գտնել անհայտ բաղադիրչը։
ա)5697+537=6234
321=7486-7165
Բ
15874=11231+4643
52646-305=52341
Խնդիր 414
Հայրիկը գնել էր 12 մ երկարությամբ պարան,որի համար վճարել էր 2880 դրամ։Հաջորդ օրը նա Արային ուղարկեց այդ պարանից գնելու ևս 20 մ։Որքա՞ն գումար պետք է վճարի Արան այն գնելու համար։
Լուծում՝2880։12=240 20.240=4800
Պատասխան՝4800 դրամ։